OCHRONA WÓD ŻYWIECCZYZNY
Dodane przez kolozablocie dnia

 

CHROŃMY WODY BESKIDU ŻYWIECKIEGO

 

Woda jest i będzie nieodzowna do istnienia życia biologicznego i przyrody. Obecnie, teoretycznie, mamy już świadomość jak bardzo, jako cywilizacja, zdegradowaliśmy swe naturalne środowisko. Zatruwamy krystalicznie czystą wodę górskich potoków już w górnym biegu u samych źródeł. Jakże często widzimy wysypywanie różnorodnych śmieci i odpadów na zakolach tychże potoków. Jakże często tuż nad brzegami potoków w górskich wioskach Żywiecczyzny rozlokowane są tartaki i całe zwały odpadów poprodukcyjnych z tychże.

Dlaczego – wysypują wszelkie śmiecie i odpady nad brzegi potoków ?

Ano dlatego, że panuje powiedzenie ,,przyjdzie większa woda to zabierze”.

Tak - zabierze i przetransportuje do Zbiornika Tresna, który częściowo jest rezerwuarem wody pitnej dla Śląska. Ponadto wymaga on gruntownego czyszczenia bo tak jest zamulony.

Ha, przecież nikt nie wyczyści go za darmo tylko za ogromne pieniądze !

Kto płaci ? – MY WSZYSCY !

Na zdjęciach widzimy potężne wysypisko śmieci i odpadów na potoku Pewlica w Pewli Wielkiej. Śmietnisko sobie zrobili na zakolu potoku na urwistym brzegu – bo przy większym stanie wody, nurt, śmieci zabierze. Nawet jeżeli nie ma większych stanów wody to opady i spływające wody gruntowe non stop zatruwają potok Pewlicę, który wpada do rzeki Koszarawy na której w Świnnej jest ujęcie wody dla miasta Żywca, niecałe 8 km od zwałów śmieci.

Czyli – czystą górską wodę, którą ktoś zatruwa poprzez wysypywanie odpadów i śmieci, trzeba oczyścić,

kto za to płaci ? - MY WSZYSCY !

Trzeba powiedzieć temu zjawisku kategoryczne – STOP !

Ginie cały ekosystem wodny, brudna woda nierzadko z chemikaliami zagraża naszemu życiu a my przyglądamy się temu z bliska i nie możemy nic zrobić ?

Możemy i będziemy jako wędkarze i mieszkańcy naszego regionu walczyć z tą patologią!

Kilkadziesiąt śmieciarzy nie może zatruwać naszego dobra wspólnego, naszego bogactwa, które już bardzo szczupłe, kurczy się w zbyt szybkim tempie. Woda staje się towarem deficytowym i strategicznym, dlatego musimy dbać o każdy litr czystej wody i szanować środowisko wodne aby następne pokolenia nas nie przeklęły.